ŠACH S LEGENDAMI

Roman Cerulík hral už s troma majstrami sveta v šachu

streda 26. 10. 2011 | Martin Kilian

Kráľovská hra priniesla Slovensku opäť výnimočný večer. Jeden z najlepších šachistov histórie Garri Kasparov odohral v Bratislave simultánku so 14 súpermi. Polovicu z nich tvorili Nitrania.

Garri Kasparov bol celých pätnásť rokov (1985 až 2000) majstrom sveta v šachu. Mnohými je považovaný za najlepšieho šachistu všetkých čias. V októbri navštívil Bratislavu ako jedna z ôsmich osobností konferencie Veľké myšlienky pre strednú a východnú Európu, ktorá mala podnikateľom a manažérom ponúknuť nové nápady, vízie a iný pohľad do zákulisia biznisu.

Súčasťou Kasparovovho pobytu na Slovensku bola aj šachová simultánka, ktorú zorganizoval medzinárodný majster Ján Báňas. Možnosť čeliť trinástemu majstrovi sveta využilo štrnásť súperov. Podmienkou bolo zaplatiť 1000 eur (ktoré boli použité na dobročinné účely).

Ozaj, viete, čo má spoločné Kasparov s Nitrou? Pre šachových fajnšmekrov ľahká otázka - pod Zoborom predsa už 18 rokov žije Gennadij Timoščenko, ktorý ako tréner (sekundant) priviedol Kasparova k titulu majstra sveta. V Bratislave na simultánke nechýbal teda ani veľmajster z Nitry a držiteľ najvyššieho trénerského titulu FIDE. Na tlačovej konferencii sedel po boku Kasparova a asistoval so synchrónnym prekladom.

Tretie stretnutie s majstrom sveta

Možnosť stretnúť sa s ďalším šachovým velikánom neprepásol Nitran Roman Cerulík. Známy športový nadšenec (zbieral hlavne basketbalové slovenské tituly) sa v posledných rokoch angažuje práve v tejto kráľovskej hre. „Pre mňa to bolo tretie stretnutie s majstrom sveta - po Karpovovi a aktuálnom šampiónovi Anandovi. Zo žijúcich majstrov sveta mi už chýbajú do zbierky teda len 10. majster sveta 74-ročný Boris Spassky a premožiteľ Kasparova 14. majster sveta Vladimír Kramnik,“ pousmial sa Cerulík. Šach je preňho koníčkom, ale nevenuje sa mu vážnejšie. „Pripravujem sa však na novembrový šachový súboj manažérov Česko proti Slovensku. Chcel by som popracovať na mojej hre, hlavne ju zrýchliť, aby som uhral slušný výsledok a prispel k víťazstvu našich farieb,“ podotkol nitriansky podnikateľ.

 

Proti Garrimu Kasparovovi hrali siedmi Nitrania. Pre Romana Cerulíka (prvý zľava) to bol tretí zápis do cennej zbierky stretnutí so šachovými majstrami sveta.

Lahôdka na budúci rok

V minulom roku zorganizoval Cerulík v Nitre výnimočnú simultánku naslepo s českým veľmajstrom Hortom a vo výhľade má aj ďalší bonbónik. „Predbežne sme dohodnutí s bývalým sekundantom majstra sveta Američana Bobbyho Fi- schera, veľmajstrom Lubomirom Kavalekom, ktorý na jar 2012 príde do Nitry. Tento český rodák žije od roku 1968 v USA, je výborný šachista, dvojnásobný majster Československa a viacnásobný majster USA. Bude to jeho šachový comeback do Nitry po 50 rokoch, kde ako 19-ročný v roku 1962 odohral simultánku naslepo proti 10 hráčom. Verím, že pre nitriansku šachovú rodinu to bude ďalšia lahôdka,“ uviedol Roman Cerulík.
V bratislavskej simultánke podľa očakávania nenechal Kasparov žiadnemu zo súperov ani len remízu, i keď viackrát mal zjavné problémy so svojimi súpermi. V akcii boli aj synovia Romana Cerulíka 15-ročný Jakub a Roman ml., ďalšími Nitranmi za šachovnicou boli generál v zálohe Štefan Mečár, lesný odborník Pavol Slamka, pedagóg Oliver Ralík a mladý Timoščenkov zverenec 13-ročný Milan Chovan.

Snímka po poslednom ťahu simultánky. Nitrianska enkláva s Kasparovom po zápase. Zľava Jakub Cerulík, Eduard Kočiský, Štefan Mečár, veľmajster Garri Kasparov, Roman Cerulík, Branislav Drugda, Pavol Slamka, Roman Cerulík ml., Viliam Fiala.

Ožili spomienky na zlaté roky

Gennadij Timoščenko na stretnutie s bývalým žiakom vytiahol zo skrine výnimočne aj kravatu. S Garrim Kasparovom sa stretol Timoščenko prvýkrát po siedmich rokoch, nie sú totiž v častom a úzkom kontakte. Kasparov však uznal, ako si svojho bývalého trénera vysoko váži. „Garri sám povedal, že som mu pomáhal v najdôležitejších rokoch, teda od roku 1982, kedy bol perspektívny hráč, ale ešte zďaleka nebolo jasné, kedy bude môcť hrať zápas o titul majstra sveta. Postupne porazil Belavského, Smyslova, Korčného a dostal právo hrať zápas s Karpovom,“ uviedol Gennadij Timoščenko, ktorý bol trénerom Kasparova necelých päť rokov.
Kasparov s Karpovom súperil o majstra sveta päťkrát. Na prelome rokov 1984-85 sa hralo na šesť víťazstiev bez obmedzenia partií. Po 158 dňoch (!) a 48 zápasoch za stavu 5:3 pre Karpova (Kasparov sťahoval z 5:0) FIDE zápas anulovala pre vyčerpanosť aktérov bez vyhlásenia víťaza.

V roku 1985 sa hralo v Moskve už podľa iných pravidiel - na 24 partií. Kasparov (opäť vedený trénerom Timoščenkom) zvíťazil 13:11 a ako 22-ročný sa stal najmladším majstrom sveta. „To boli pre Kasparova najdôležitejšie a najproduktívnejšie roky. Počas prvého zápasu o majstra sveta sa z chlapca stal muž, dospel. Toto obdobie bolo pre mňa pracovne náročné, ale získal som skúsenosť, ktorú by som nikdy nedostal. Karpov mal v trénerskom štábe oveľa viac ľudí ako Kasparov, ale my sme museli urobiť minimálne takú istú prácu,“ vraví Timoščenko.

Tréner a žiak. Gennadij Timoščenko a Garri Kasparov počas tlačovky.

V roku 1986, kedy hrali Kasparov a Karpov o titul prvú polovicu zápasov v Londýne (12 zápasov) a druhú časť v Leningrade (12 zápasov), Timoščenko z viacerých dôvodov po londýnskej časti odišiel z Garriho trénerského tímu. Kasparova viedol Nikitin, čo bola voda na súperov mlyn. Prišlo totiž k nečakanému zlomu. Karpov tromi víťazstvami v rade zmazal trojbodové manko a vyrovnal celkový stav. Potom však urobil taktickú chybu, keď si zobral jeden deň voľna, počas ktorého sa však do trénerského tímu Kasparova opäť vrátil Gennadij Timoščenko a dopomohol svojmu zverencovi k udržaniu sa na tróne.

Z obdobia na začiatku práce so svojím zverencom, kedy bol Kasparov ešte mladý, neskúsený a mal strach zo zápasu s Karpovom, si Gennadij Timoščenko spomenul na jednu kuriozitu. „Garri svoje problémy v otvoreniach hry zveličoval. Tak som mu na začiatok jedného tréningu postavil na jednu stranu šachovnice veľké biele figúry a na druhú malé čierne. Aj pomocou tohto prirovnania pochopil, že sa bojí tam, kde sa netreba báť. Samozrejme, treba byť ostražitý, ale nebáť sa,“ odhalil Timoščenko zaujímavosť. V rokoch 1987 a 1990 si Kasparov proti Karpovovi titul tesne udržal.

Gennadij Timoščenko žije v Nitre od roku 1993. Bol lídrom tunajšieho šachového mužstva pred tromi rokmi, kedy sa s pomocou Romana Cerulíka podarilo zložiť silný poloprofesionálny tím a ten obsadil v extralige historické štvrté miesto. Dnes v Nitre trénuje šiestich mladých šachistov. Jeden z jeho mladých zverencov, 13-ročný Milan Chovan, mal tú česť zahrať si proti legendárnemu Kasparovovi. „Je to preňho určite zážitok na celý život. Šachu sa venuje príkladne a verím, že týmto získal motiváciu do ďalšej tvrdej práce,“ dodal Timoščenko.

 

Svetový rekordér v simultánke naslepo

streda 25. 4. 2011 | Martin Kilian

LEGENDA HORT V NITRE

Kto nepovažuje šach za šport, pri ktorom sa podávajú výkony na hranici ľudských síl, mal vidieť minulú sobotu v akcii dvojicu veľmajstrov Vlastimila Horta a Gennadija Timoščenka.

Roman Cerulík z času na čas zaujme pozoruhodnými športovými míľnikmi a nezvykne sa opakovať. Teda s výnimkou série titulov košických basketbalistiek, kde je okrem partnerstva aj čestným prezidentom. S Nitrou vybojoval v roku 2005 historicky prvé mužské basketbalové zlato. V predchádzajúcej sezóne úspešne pomáhal hokejistom HC K CERO Nitra (hrali v semifinále).
V posledných rokoch si Cerulík zamiloval šach (2008/09 K CERO NŠK Nitra 4. miesto v extralige), a preto sa najnovšie rozhodol pre pozoruhodné dvojdňové podujatie v kráľovskej hre. Do Nitry pozval šachových velikánov - z Kolína nad Rýnom neoficiálneho svetového rekordéra v simultánkach naslepo, veľmajstra, pôvodom Čecha, Vlastimila Horta, a Gennadija Timoščenka.
Šachová legenda Hort prišiel na Slovensko opäť takmer po 20 rokoch. Pred simultánkou naslepo mal trochu obavy, nehral ju už tri roky a predsa už nie je najmladší. Kto si nevie predstaviť nápor takejto akcie na psychiku človeka, pomôžeme živým príkladom. V roku 1982 hral Hort v Taliansku preňho rekordnú simultánku s 22 hráčmi naslepo, bol to jeho vrcholný výkon. „Po hre som nemohol štyri noci zaspať. Nemohol som skrátka dostať z hlavy tie partie, bol som blízko k psychiatrii a ešte pol roka som nebol vo svojej koži,“ zaspomínala si česká legenda.
V sobotu Vlastimil Hort raňajkoval o pol desiatej, potom si dožičil štvorhodinový spánok. Pri predstavovaní sa nepozeral na hráčov, komunikoval len s troma ľuďmi. Keď si sadol, požiadal hráčov, nech si presadnú, aby nevedel, kto hrá na ktorej šachovnici.
Na očiach mal očnú masku ako v lietadle a šatku, za celé štyri hodiny si ju nedal dolu. K hráčom bol otočený chrbtom. Počas hry pil iba kávu, vôbec nejedol. Hoci si musel pamätať pozície 256 figúrok na ôsmich šachovniciach, hral geniálne a prítomným hráčom a hosťom to priam vyrážalo dych.
Podľa dostupných informácií sa simultánka naslepo s ôsmimi súpermi hrala na Slovensku prvýkrát od roku 1921. „Myslím si, že môžem hovoriť za všetkých hráčov - boli sme extrémne nadšení. Šachová partia nám priniesla silné emotívne zážitky,“ netajil Roman Cerulík spokojnosť s atmosférou podujatia.
Veľmajster Hort dal organizácii podujatia najvyššiu možnú známku a pochválil aj stopercentnú prácu jeho „pravej ruky“ - ligového šachistu Milana Maroša, ktorý bezchybne zvládol úlohu rozhodcu. Ten dopoludnia dohliadal na korektný priebeh partií na 18 stoloch. Sedem hodín teda bol na nohách a chodil od jednej šachovnice k druhej. „Pre mňa osobne bol najväčší zážitok simultánka naslepo s ôsmimi súpermi. Už som videl Movsesiana na piatich stoloch, ale toto bol ešte väčší výkon,“ uznal Milan Maroš.
Ôsmi hráči mali to šťastie, že si mohli zahrať aj tento úchvatný zápas - simultánku naslepo proti legende Hortovi. Úžasné na tom bolo to, že nielenže maestro zvládal svoje ťahy naslepo podľa šachových pravidiel, ale zvládal ich tak dobre, že nik z osmičky - a to vôbec nie slabej, kde hrali aj hráči ligových parametrov (Martiška, Matocha, Habiňák) - nedosiahol víťazstvo. Hort proti tomuto tímu vyhral 6:2 (4 víťazstvá, 4 remízy, dosiahli ich - Roman Cerulík st., Peter Martiška, Pavel Matocha a Branislav Drugda).

So šatkou na očiach proti ôsmim
Vlastimil Hort hral 4 hodiny simultánku naslepo - (zľava) Roman Cerulík st., Kamil Beresecký, Branislav Drugda, Tomáš Habiňák, Pavel Matocha, Eduard Kočiský, Peter Martiška, Roman Cerulík ml. Vpravo rozhodca Milan Maroš. FOTO: (AM)


Cerulík s veľmajstrami neprehral!

Víkend, ktorý bol skvelou propagáciou šachu, celý vymyslel Roman Cerulík. Podujatia aj moderoval a bol aj jedným z hráčov. „Bola to jedna z najlepších akcií, akú sme kedy robili, intelektuálne ju hodnotím veľmi vysoko. Vnútorné zážitky a pocity boli veľmi silné, som rád, že hrali aj traja moji synovia. Navyše, darilo sa mi aj hráčsky, s obidvomi veľmajstrami som uhral korektné remízy. V simultánkach sa mi zatiaľ darí a mám bilanciu 4 zápasy, 3 remízy, pričom prvú som dosiahol v alternovanej simultánke Karpov, Movsesian, Navara v roku 2008 v Bratislave. V roku 2010 práve David Navara si dobre pamätal moju partiu spred dvoch rokov a v Mariánskych Lázňach ma porazil. Teraz sa veľmi teším na zápas v Prahe, ktorý bude 13.-19. júna a zohrajú ho najlepší hráč Slovenska, pôvodom Armén, veľmajster Movsesian proti českej jednotke veľmajstrovi Navarovi. Pri tejto akcii sa bude hrať opäť simultánka tentoraz s majstrom sveta a svetovou jednotkou Višvanatanom Anandom z Indie, kde som bol pozvaný opäť hrať. Rád by som tiež poďakoval mojej partnerke Tonke Miklíkovej, ako aj mojim ľuďom z firmy za veľkú pomoc a obetavosť pri tvorbe tejto akcie. Už teraz rozmýšľam, čo v budúcnosti do Nitry prinesiem,“ uviedol Cerulík.

S maestrom hneď po zápase, už bez šatky
Zľava Peter Petrán (prezident Čsl. šachového zväzu do roku 1993), Eduard Kočiský, Pavol Slamka, Tomáš Habiňák, Milan Maroš, Roman Cerulík st., Pavel Matocha, Peter Martiška, Branislav Drugda.

 

Timoščenko, tréner Kasparova, v simultánke s 18-timi

Náročný sobotňajší program odštartoval slovenský veľmajster s nitrianskym domicilom Gennadij Timoščenko, ktorý sa len v noci pred akciou vrátil s bronzom z ME seniorov (cestoval tam opäť s podporou firmy K CERO). „V Taliansku som bol prvý nasadený a k obhájeniu tejto pozície mi chýbal kúsok šťastia. Svoj rating som však zvýšil, takže nie som nespokojný,“ vrátil sa Timoščenko k šampionátu.
Už ráno pred deviatou nastúpil na simultánku proti 18, aj silným, súperom (hralo niekoľko ligistov). Timoščenko je aj vo veku 61 rokov stále špičkovým šachistom a potvrdil to aj v trojhodinovom zápolení, keď 14 partií vyhral a štyri sa skončili remízou (bodovali R. Cerulík st., R. Cerulík ml., M. Chovan st. a ligový hráč P. Martiška). Prekvapujúco najviac ho trápil 21-ročný Roman Cerulík ml., ktorý siahal na víťazstvo, ale napokon obe strany boli spokojné s remízou.
„Išlo o propagáciu šachu, takže nemuseli ma prehovárať. Rád som bol súčasťou akcie,“ hovorí Timoščenko. Trúfol by si aj on na podobný kúsok ako veľmajster Hort? „Nie, to nie je moja špecializácia. Ja sa zameriavam viac na trénerstvo a praktický šach. Pán Hort však má môj rešpekt. Mne sa osobne veľmi páčila aj nedeľňajšia beseda, dávno som nič také nezažil. Bolo to veľmi dobré pre Nitru,“ dodal.

Simultánka Gennadija Timoščenka - zľava bratia Cerulíkovci Roman, Matej, Jakub, Ing. V. Fiala, MUDr. B. Drugda, R. Cerulík st., Ing. P. Slamka, Ing. M. Chovan st., JUDr. K. Beresecký, M. Chovan ml., prof. V. Furmánek, gen. Š. Mečár, doc. J. Huszár, Ing. E. Kočiský, a na fotke chýbajú zvyšní silní hráči PaedDr. D. Danko, Ing. T. Habiňák, Mgr. P. Matocha a Ing. P. Martiška.

 

Šachová beseda s legendami a ďalšie plány aj s mládežou

Nedeľňajšie dopoludnie bolo určené aj pre verejnosť. Prišli šachoví nadšenci a beseda s veľmajstrami Hortom a Timoščenkom sa vydarila nad očakávanie. Za viac ako dve hodiny zodpovedali šachoví velikáni veľa otázok a priblížili svoje najzaujímavejšie stretnutia, ako napr. s Fischerom, Kasparovom, Karpovom, Spasským, Taľom. Takisto hovorili o živote v komunistickom režime a Hort o dôvodoch emigrácie. Hort rozhodne nepatrí do kategórie šachistov-čudákov, ale bol veľmi príjemným spoločníkom. V pondelok odcestoval domov vlakom. Už o tri dni ho čakala cesta na turnaj do Monte Carla.

Vzácne stretnutie môže byť inšpiráciou aj pre nitriansku mládež. Bola by škoda nevyužiť, že v tom istom meste žije aj Gennadij Timoščenko. Romana Cerulíka podnietil kontakt s rodičmi, a preto uvažuje o prepojení šachového družstva manažérov s patronátom nad talentovanou mládežou, ktorú by viedol práve Timoščenko, niekdajší tréner majstra sveta Kasparova.

 

 

Beseda o šachu
Zľava G. Timoščenko, V. Hort a R. Cerulík v role moderátora.

 

Umelecký punc
Herečky Evka Pavlíková (vľavo) a Tonka Miklíková skrášľovali akciu svojím umením.

 

Veľmajster Hort bude hrať v Nitre simultánku naslepo

streda 13. 4. 2011 16:30 | Martin Kilian

Pod Zoborom sa najbližší víkend chystá šachový sviatok. Legendárny šachista Vlastimil Hort príde po dvadsiatich rokoch na Slovensko.

Nitra bude dva dni hostiť významného svetového šachistu. Predstavovať šachovej komunite Vlastimila Horta (nar. 1944 v Kladne) by bolo nosením dreva do lesa. Československý veľmajster dosiahol najväčší úspech na medzipásmovom turnaji majstrovstiev sveta v Manile v roku 1976, kde skončil druhý a postúpil na turnaj kandidátov 1977, v ktorom v boji o postup medzi štvoricu najlepších prehral s Borisom Spasským. Hort je šesťnásobným majstrom Československa v šachu, trikrát vyhral tiež šampionát Nemecka, ktoré sa stalo jeho domovom po emigrácii v roku 1985. Vyhral viac než 60 medzinárodných turnajov. V rokoch 1960 až 1984 reprezentoval Československo na jedenástich šachových olympiádach a bol na prvej šachovnici družstva, ktoré v roku 1982 v Luzerne získalo striebro v tejto najprestížnejšej súťaži družstiev na svete. V tíme s ním boli aj Slováci Ľubomír Ftáčnik a Ján Plachetka. Najvyšší rating 2620 mal v roku 1977, čo vtedy znamenalo 6.-8. miesto vo svetovom rebríčku šachistov. V roku 1970 hral aj za výber sveta s fenomenálnym Američanom Robertom Fischerom proti Sovietskemu zväzu.

V Nitre bude hrať naslepo Vlastimil Hort je považovaný za najlepšieho šachistu druhej polovice 20. storočia v rámci Československa. Táto legenda príde po 20 rokoch opäť na Slovensko a bude hrať extrémne ťažkú šachovú disciplínu - simultánku a to dokonca naslepo proti 8 protihráčom! Neoficiálne je považovaný za svetového rekordéra - žiaden hráč na svete neodohral viac šachových blokov simultánok naslepo, kde sa hrá proti minimálne 8 šachovniciam - protihráčom, ako práve Vlastimil Hort! Horta do Nitry pozval Roman Cerulík, majiteľ firmy K CERO, ktorá v minulosti úspešne podporovala (či podporuje) basketbal, hokej či šach, a to nielen v Nitre. „S pánom Hortom som sa stretol v Mariánskych Lázňach na zápase „Sněženky - Machři“, kde hrali starší veľmajstri proti najlepším ženám sveta. Šach ma baví. Je to pre mňa aj životná filozofia, ktorá sa dá aplikovať ako v živote, tak aj v biznise. Máme aj malé výročie firmy a hlavne som chcel pritiahnuť velikánov šachu aj pre ľudí z Nitry a okolia, a preto som dohodol s veľmajstrami aj verejnú besedu na nedeľu, kde som presvedčený, že si vypočujeme prekrásne zážitky či už s Fischerom, Karpovom, Kasparovom z úst veľmajstrov Horta a Timoščenka,“ odvetil Roman Cerulík na otázku, prečo organizuje túto akciu.

Veľmajster Vlastimil Hort bol jedným z najlepších šachistov sveta.


Víkendový program odštartuje v sobotu 16. apríla dopoludnia simultánkou Gennadija Timoščenka. Bývalý tréner majstra sveta Garriho Kasparova žije už takmer 20 rokov v Nitre. Timoščenko je v týchto dňoch na majstrovstvách Európy seniorov v Taliansku, na rovnakom podujatí vlani s podporou K CERO získal bronzovú medailu. Bude hrať simultánne (ale nie naslepo) 25 partií (!). Popoludní už bude v akcii Vlastimil Hort, ktorý zohrá simultánku naslepo s ôsmimi súpermi. „Proti veľmajstrom budú hrať pozvaní hostia a keďže je potrebné maximálne ticho a sústredenie, táto časť je, bohužiaľ, neverejná,“ uviedol Cerulík. Šachista, ktorý hrá simultánku naslepo, má zaviazané oči a všetko si musí len pamätať, pričom dĺžka zápasov môže byť aj 3 hodiny... Na zapamätanie polohy 256 figúrok na 8 šachovniciach sa musí spoľahnúť len na vlastnú pamäť. Bežná partia v simultánke trvá 15 až 40 ťahov.

Výnimočná akcia
Milan Maroš, majster FIDE a v sezóne 2008/2009 hráč najúspešnejšieho šachového tímu nitrianskej histórie - K CERO NŠK Nitra, bude počas simultánky diktovať veľmajstrovi Hortovi ťahy jeho súperov. „Určite som veľmi rád, že takáto akcia sa v Nitre uskutoční, pretože stretnúť sa s legendou československého šachu je výnimočná udalosť. Hrať simultánku s ôsmimi hráčmi naslepo tiež nie je celkom bežná vec. V roku 2008 hral Sergej Movsesian v Bratislave päť partií naslepo, a to bol šachista z prvej dvadsiatky na svete. Pán Hort je už starší pán a trúfa si zvládnuť osem partií naslepo, čo je obdivuhodné,“ povedal Milan Maroš.

Verejná beseda
Šachoví nadšenci sa môžu tešiť na zaujímavú udalosť. Pre verejnosť je určená nedeľňajšia beseda s Vlastimilom Hortom a Gennadijom Timoščenkom, ktorá sa uskutoční 17. apríla od 10.00 h v Irish pube v Nitre na Kupeckej ulici.